HUBCup 2021 Scratch Turnuvası - Ortaokul > GEZEGEN KEŞFİ


Infinity Gamers takımı olarak “Gezegen Keşfi” oyununu geliştirdik. Oyunda Türk Uzay Araştırmaları ekibi yeni bir gezegen keşfeder ve bir araştırma grubunu bu gezegeni keşfedip verilen görevleri yerine getirmesi için uzaya yollar. Oyunun amacı verilen üç

Oyunumuzun amacı: Türkiye’de yapılan uzay araştırmalarına çocukların heyecan duymasını sağlamak ve çevreye duyarlılık konusuna dikkat çekmek.

 

Projede Nasıl Çalıştık? Neler Yaptık?

Biz Defne Su Ülker ve Ela Tülükaş çok iyi arkadaşız ve birlikte bir çok çalışma yapıyoruz. Bu proje için de birlikte her şeyi yaptık. 3 hafta boyunca çalıştık. Scratch’de infinity_eladefne adında ortak hesap açtık ve oyunu birlikte yaptık. Birimiz hesaba girip oyundaki çizimleri ve kodları yaparken diğerimiz ekran paylaşımından izleyip fikir verdi. Sonra yorulunca diğerimiz devam etti.  Derslerden sonra çalıştık. Bazen saatlerce bilgisayar karşısında kaldık. Bu çok yorucu oldu. Ama çok eğlendik. Kodlar, değişkenler, haber sal, dekorlar o kadar fazla oldu ki, bitince biz de bu kadar fazla kod yazdığımıza şaşırdık. Çünkü hep Scratch’deki oyunlara bakıp, “ne kadar fazla kod var, nasıl yazıyorlar bunları” diye düşünüyorduk. Ama biz de yapabildik.  Bazı şeyleri yaparken belki uzun yoldan yapıyoruz ama bu bildiğimiz yöntemle yapmak bize daha kolay geliyor. Çünkü henüz bazı kodları ve kısa yolları bilmiyoruz. Ama öğreneceğiz. Sınıftaki arkadaşlarımız artık Scratch konusunda bir çok şeyi bize soruyor :)

Afiş tasarımını Canva’da yaptık.  İkimiz de resim yapmayı, afiş hazırlamayı çok seviyoruz. Bazen çizimlerimizi bilgisayarda farklı programlarda yapıyoruz.  Scratch de kullandığımız uzaylıyı çizim tableti ile çizdik.  Afişimizi hazırlarken çok eğlendik. 

Videomuzu çekerken zorlandık. Çünkü 2 dk lık bir sürede anlatmak istediklerimizi yetiştiremedik. Anlatırken çok konuşuyorduk ve süre yetmiyordu. Bunun için kendimize bir slayt hazırladık. Oyunumuzdan görüntüler koyduk ve böylece anlatımımız daha anlaşılır ve kısa oldu. 

Akış şemasını da Canva’da yaptık. Daha büyük alan açabildik kendimize ve şekilleri eklemek, yazı yazmak çok kolay oldu.  Akış şemasını yaparken tüm oyunu anlatmaya çalıştık. Bu biraz bizim için zor oldu. Biraz farklı bir şekilde kendimize göre bir akış şeması yaptık. Diğer türlü anlatsaydık biraz karışık olur diye düşündük. Bizce çok anlaşılır oldu :)

 

Oyunumuz Nasıl Çalışıyor?

Oyunumuzda bir giriş bölümü var. Bu bölüm ile eğlenceli bir giriş yapmak istedik. Spaceship dekorunda karakterlerimizin ellerine Türk bayrağı ekledik. Karakterlerin renklerini değiştirdik. Karakterlere oyunumuzun amacını anlatan seslendirmeler ekledik. Giriş bölümünde en sondaki seslendirmenin sonunda “Bulutçuklar dekoruna geç” komutu çalışır. Bu dekorda ekibi uğurlama törenine geçilir. Oyundaki karakterleri rokete yürüyerek biner.Bu sırada "AYA" Şarkısı çalar. En son "Köpek" karakteri rokete bindiğinde "Roket Kapan" haberi salınır. Dani1, Dani2 ve Dani3 karakterleri bu haberi aldığında ekrana girer ve su dökme animasyonu görünür. Suyu döken karakter (Dani1) arkası döndüğü kılığa geçtiğinde ardından  "Arkaya Dön ve Git" haberini saldık. Bu haberi aldığında tüm çocuklar arkalarını döndü ve ekrandan çıktı. En son çıkan çocuk "Görev-1" haberini salar ve bu haberin ardından ekranda Görev-1 Butonu görünür.

Görev-1 butonuna basıldığında Galaxy3 dekoruna geçilir. 1. bölüm ekrana gelir. İlk olarak oyun hakkında bilgi geliyor. Çarpı düğmesine basılınca "Kapat" haberini saldık ve oyun başlamasını sağladık.  Bu bölümdeki oyunda Roket sağ ve sol tuşları ile hareket ettirilir.  Oyuncu 40 saniye içinde göktaşlarına değmeden ilerlemeye çalışır. Süre değişkeni her bir sn de 1 eksilir. Roket göktaşına çarptığında Göktaşı değişkeni 1 artar. Roket Beyaz Güç Taşına değerse Göktaşı değişkeni 1 azalır.  Göktaşı değişkeni 5 olduğunda bölüm yeniden başlar. 40 sn sonunda Göktaşı sayısı 5 den az ise Oyun kazanılır ve gezegene iniş yapılır. 1.Bölüm başarı ile tamamlandığında Gezegene yavaşça yaklaşırken dekorlar değişiyor. Galaxy4, Galaxy5, Galaxy6, Galaxy7, Galaxy8, Dekorlar arka arkaya değişiyor ve roket gezegene inmiş oluyor :) En son Galaxy9 dekoru ekranda oluyor. Bu dekorda karakterler uzay aracından iner ve uzaylı ile karşılaşıp ve konuşurlar. Su ve yemeğin yerini sorarlar. Uzaylı bir şartla bunu söylerim der. Eğer soracağı 4 soruyu doğru bilirse yemek ve suyun yerini söylerim der. 2.Bölüm başlar. Ekrana sırayla 4 adet soru gelir. Oyuncunun her soruyu mutlaka doğru cevaplaması gerekir. Sorular sırayla ekrana gelir. Altında 3 adet cevap düğmesi vardır.  Her soruda bir doğru vardır.  Doğru cevap düğmesine tıklandığında "Doğru" haberi salınır ve Doğru yazısı karakteri 2sn görünür ve gizlenir. Yanlış cevap düğmesine tıklandığında "Yanlış" haberi salınır ve Yanlış yazısı karakteri 2sn görünür ve gizlenir. Her soruda sadece doğru cevap verildiğinde "2.Soru Gelsin" "3.Soru Gelsin" "4.Soru Gelsin" diye haber salınır. Her doğru cevap verildiğinde Puan değişkeni bir artar.

Tüm Sorulara doğru cevap verildiğinde karakterler gezegende ilerler ve karşılarına yemek ve su gelir. Yemeklerine yer ve daha sonra Bayrak asacaklarını söylerler. Labirent Dekoruna geçilir ve 3. Bölüm başlar. 3. bölümde ekrana bir labirent gelir. Karakterin amacı labirentin sonundaki hedefe varmak ve bayrağı oraya dikmektir. "Kiran2" karakteri labirentin başlangıç noktasındadır. Sağ - Sol -Yukarı -Aşağı tuşları ile karakter hareket ettirilir. Eğer karakter labirentteki siyah çizgilere değerse, karakter labirentin en başına geri döner. Karakter gri renkli madene değerse "puan" değişkeni bir azalır. Karakter mor renkli madene değerse "puan" değişkeni bir azalır. Karakter labirentin en sonundaki "Kukla17" adlı hedef noktasına değerse ekranda "Bravo" yazar ve Galaxy10 dekoruna geçilir.

Galaxy10 dekorunda görevleri başarıyla yapan karakterler dünyaya doğru yola çıkar. Karakterler Rokete biner.  Roket dünyanın üzerine doğru küçülerek gelir ve en sonunda gizlenir. 

Bulutçuklar2 Dekoru’nda dünyaya iniş yapılır. Roket indiğinde karakterler 10.Yıl Marşı ile karşılanırlar ve başarılarından dolayı madalya takılır.  Bu arada Dani karakterleri bayrak sallar.  Konuşma bitince ekranda oyuncudan gezegene isim vermesi istenir. Oyuncu ekrandaki kutuya istediği gezegen ismini yazar. Bu yazılan isim “gezegen adı” değişkenine aktarılır. Bu değişken sayesinde oyuncunun yazdığı gezegen ismi ekranda görünür ve  Kiran karakterinin “..... de ” komutunda kullanılır. Böylece Kirananın konuşma balonunda Gezegenin adı yazılır.  Bunu söyledikten sonra biraz beklnir ve “Bitiş” dekoruna geç komutu çalışır.   Bitiş Dekorunda Ekrana kapanış mesajı yazar. Beğen ve Tekrar Oyna düğmesi görünür.


Resim Galerisi
Projeye Oy Verin

Oy vermek için 1 ile 5 arasında yıldız seçiniz. Yalnızca bir kez oy verebilirsiniz.
GEZEGEN KEŞFİ

Infinity Gamers takımı olarak “Gezegen Keşfi” oyununu geliştirdik. Oyunda Türk Uzay Araştırmaları ekibi yeni bir gezegen keşfeder ve bir araştırma grubunu bu gezegeni keşfedip verilen görevleri yerine getirmesi için uzaya yollar. Oyunun amacı verilen üç

Kurum : TED İstanbul Koleji

Proje Başkanı : Ela TÜLÜKAŞ

Projenin Ekip Adı : INFINITY GAMERS

Proje Ekibi : Defne Su ÜLKER, Ela TÜLÜKAŞ,

Yarışmadaki Diğer Projeler
Tüm Projeler