HUBCup 2021 Scratch Turnuvası - İlkokul > Uzayın Zorlukları


Biz bu projede, uzay gemisi arızalanıp Titan’a düşen köpeğe yardımcı olduk. Ay’da olan meteor, bitki, su, metal yağmurlarından faydalanıp köpeği hayatta tutmaya çalıştık. En son herşeyden yeterince toplayıp, gemisini düzeltip kendi gezegenine geri dönmesi

Amacı: Titan Ayı’na düşen köpeğin, oradaki meteor yağmurlarında yağan bitki,su ve metal yağmurlarından faydalanıp gemisini düzelterek geriye Mars’a dönmesini sağlamak.

Hikayesi: Uzaylı köpek ekranda belirir ve sorunu anlatır( Merhaba! Ben Mars’tan geliyorum. Gemim arıza yaptı ve kontrol edemiyorum. Kontrolü kaybedip Titan’a kötü bir iniş yaptım.

Burada oyunu açıklayan cümleler gelir(Birazdan meteor yağmuru başlayacak. Su, metal, bitki, yemek toplayıp belli bir puana ulaşınca uzaydaki sorunlarınızı çözeceksiniz)

Sonra meteor yağmuru başlar. Aynı zamanda hem meteor hem de yiyecek yağıyor. Bu eşyaların her biri ayrı puan.  

Yemek: 3

Bitki: 3

Metal:2

Su: 2

Meteor: -1 (hepsi için)

Her puan ekranda ayrı görünür.

Meteor yağmuru devam eder, Yemek puanı 12 puana ulaşınca köpek “Tebrikler! uzayda hayatta kalmanı sağlayacak yemeğe ulaştın!” 

Ekrana bir yemek masası çıkar (Yemeği toplayıp bitirdiğini anlatmak için yemekpuanı ekrandan silinir, bitki yağmuru başlar)

Meteor yağmuru devam eder, bitki puanı 12 puana ulaşınca bu sefer “Tebrikler! Oksijen sorununu düzelttin!” 

Ekrana bir bitki gelir, etrafında oksijenler uçuşur. (oksijen efekti)(Bitki puanı silinir ve metal yağmaya başlar) 

Metalden 10 puana ulaşınca metal yağma dursun. Ekrana bir yazı çıksın ”Tebrikler! Uzay gemisini tamiri sağlayacak metali topladın” 

Uzay gemisi görünür (Metal puanı silinir, su yağmaya başlar)

Meteor yağmuru devam eder, Su puanı 8 puana ulaşınca bu sefer “Tebrikler! Canlılar için en önemli ihtiyaç olan suyu topladın!

Ekrana bir su deposu çıkar

Herşey silinir

Ekrana Titan ayının üzerinde köpek çıkar. Köpek, uzay aracına biner ve araç ekranın dışına hareket eder. Ekrana Titan ayının üzerinde uzaylı çıkar. Uzaylı “Artık uzay gemisi tamir edildi, oksijen yüklendi ve dostumuzun karnı doydu! Mars’a doğru yola çıktı. Yardımın için teşekkürler!” der.


Hangi Problemi çözer: Uzayda yaşamı kolaylaştırır. Yemek, su, oksijen ve uzay aracının bozulması problemlerini çözer.

Ekibin görevleri:

İpek: Tasarım, fikir, kukla çizimleri, kodlama

Selin: Kodlama, lider, fikir

Ömer: Tasarım ve kukla çizimleri, fikir

Demir: Kodlama, fikir ve kukla çizimleri


Süresi
: 2dk

 

Nasıl çalışıyor: Oyun yeşil bayrakla çalışmaya başlar. Giriş animasyonu geçtikten sonra, köpek ekranda kalıp yağan malzemeleri toplamaya başlar. Köpek klavyeden oklarla hareket eder. Ve malzemeleri toplamaya başlar. 

İlk yemeği toplar, yemek 12 olduğunda  ekrana tebrikler yazısı çıkar.5sn kalır ve sonra bitki yağmuru başlar. 

Köpek bitkileri de toplamaya çalışır. Bitki puanı 12 olduğunda ekrana bir tebrikler yazısı çıkar. 5sn kalır ve sonra metal yağmuru başlar. 

Köpek metalleri de toplamaya çalışır. Metal puanı 10 olduğunda ekrana bir tebrikler yazısı çıkar. 5sn kalır ve sonra su yağmuru başlar. 

Köpek suları da toplamaya çalışır. Su puanı 8 olduğunda ekrana bir tebrikler yazısı çıkar. 5sn kalır .

Her materyal toplandığında onun puanı ekrandan silinir. “Oyun bitti” haberi salınır.  Köpek uzay gemisine biner ve kendi gezegenine doğru yola çıkar. Bu sırada ekranda bir uzaylı belirir ve konuşur.Değişkenleri-sistemi: Yemek, bitki, metal ve su değişkenleri sırasıyla ekrana çıkar. Her değişken en başta bir de yağma sırasında sıfırlanır.


Resim Galerisi
Projeye Oy Verin

Oy vermek için 1 ile 5 arasında yıldız seçiniz. Yalnızca bir kez oy verebilirsiniz.
Uzayın Zorlukları

Biz bu projede, uzay gemisi arızalanıp Titan’a düşen köpeğe yardımcı olduk. Ay’da olan meteor, bitki, su, metal yağmurlarından faydalanıp köpeği hayatta tutmaya çalıştık. En son herşeyden yeterince toplayıp, gemisini düzeltip kendi gezegenine geri dönmesi

Kurum : Koç Okulu, İlkokul

Proje Başkanı : Selin ERSİN

Projenin Ekip Adı : Kuzey Işıkları

Proje Ekibi : Ahmet Ömer ARKAN, Demir TOKER, İpek SERTKAYA, Selin ERSİN,

Yarışmadaki Diğer Projeler
Tüm Projeler